Ця помилка може бути коли завантажують ключ іншої організації ФОП або ТОВ та ін. Потрібно вказати саме той ключ що відповідає організації.
При реєстрації клієнт повинен підписати заяву ключем ЕЦП директора, який є діючим у кабінеті ДПС клієнта (зазвичай, вказаний у помилці).
Для вирішення питання клієнту необхідно відізвати попередній сертифікат ЕЦП, дочекатись відізвання і спробувати знову. У випадку зміни або втрати ключ можна підписати в особистому кабінеті платника податків форму J(F)1391103 або F 1300204 (запит на отримання витягу щодо стану розрахунків з бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС).
Дана помилка виникає під час підпису документів, якщо клієнт знаходиться за межами території України або використовує VPN. Потрібно відключити VPN-зв'язок, якщо клієнт в іншій країні - радимо скористатись віддаленим підключенням до комп'ютера, який знаходиться на території України (наприклад, це може бути ваш друг або колега, якому Ви довіряєте) і подати документ через віддалене підключення.
Дана помилка означає, що клієнт під час реєстрації для підписання форм використовує не ключ ЕЦП директора , а електронну печатку. Клієнту надаємо рекомендації спробувати пройти реєстрацію ще раз, але підписати вже ключем ЕЦП директора.
Помилка стосується юридичних осіб, які є платниками ПДВ. Під час подачу документу клієнту потрібно вказати Податковий номер:
Щоб вказати податковий номер юридичної особи під час подачі документу, потрібно провести синхронізацію даних з ДПС на сторінці "Дані організації".
Якщо клієнт при реєстрації отримує у відповідь від ДПС таке розшифрування, це означає при створенні торгової точки було допущено помилку в області, районі, місті/селі чи вибрано не те відділення ДПС, що обслуговує територіальне знаходження даної адреси.
Дана помилка означає, що в ДПС відсутня інформація про зареєстровану торгову точку. В особистому кабінеті платника податків потрібно перевірити, чи дійсно є зареєстрована торгова точка (Облікові дані платника - Відомості про об'єкти оподаткування). Якщо торгова точка зареєстрована, необхідно зібрати всю інформацію (дані організації, скріншот з помилкою, скріншот з кабінету платника податків із вказаною торговою точкою) до розробників.
Для підписання документів підходить тільки КЕП (кваліфікований електронний підпис), заборонено використання Удосконаленого сертифікату відкритого ключа. Клієнти можуть заходити у власний податковий кабінет та підписувати документи таким ключем, але це упущення розробників податкового кабінету. Використання удосконаленого сертифіката відкритого ключа заборонено поза межами системи банку. Клієнту необхідно звернутись в будь-який АЦСК для отримання КЕП.
Помилка означає, що в ДПС зареєстрована торгова точка із типом, на який неможливо зареєструвати програмний РРО (наприклад: 710, КОЛІСНА ТЕХНІКА ДЛЯ ВСІХ ВИДІВ РОБІТ). Потрібно зареєструвати торгову точку із типом оподаткування, на який можливо (згідно чинного законодавства) зареєструвати програмний РРО.
Дана помилка означає, що при реєстрації торгової точки або каси вказали у назві символи №&)(@#$%^*? та ін. Потрібно ще раз подати заяву, але вже без символів у назві, на жаль, податкова їх не сприймає.
Наприклад, не вірно вказана адреса ТТ: